Türk Kahvesi; Tarihi İçeceğimiz

Dünyanın en büyük sektörlerinden biri haline gelen kahveyi dünyaya direk ya da dolaylı olarak öğretenler dedelerimizdir. Etiyopya hariç dünyanın hangi ülkesine bakarsanız bakın kahveyi ya bizden doğrudan öğrenmişlerdir ya da bizden öğrenenlerden öğrenmişlerdir. Bununla gurur duyabilirsiniz ama bugün geldiğimiz nokta biraz vahim. Türk kahvesi diye bilinen demleme yöntemi menülerden çıkartılmaya ve unutulmaya başlandı. Dünya çapındaki yarışmalarda bir yöntem olarak hala olsa da restoranlarda ve kafelerde göremez olduk. Oysa bizim için genellikle kahvenin başka bir yöntemi yoktur. Sade mi, orta mı, şekerli mi diye sorulur sadece. Modern dünya, kahvenin bitkisinden meyvesine, çekirdeğinden demlemesine kadar inanılmaz araştırmalarla kahveyi geliştirdiler.

DEĞİŞMEYEN TEK GERÇEK

Evet,  o da değişimin kendisidir. Tüm dünyada kahve bu kadar evrilirken bizim kahve keyfimiz gerilemeye bile başlamış. Yüzlerce yıl Yemen’in yüksek kaliteli kahvesini taze olarak içmişiz. Şimdi en kötü kahveleri üstelik aylarca sonra ambalajlı olarak alıyoruz. Daha kötüsü tüm dünya kimyasal olarak işlemlerden geçen bir şeyi kahve diye içmeye alıştı. İçinde kahve de var ama kahve demek mümkün değil. Bu ayrı bir konu ve bunu başka bir zaman ele alabiliriz. Gerçek kahve severler en iyi yöntemleri en iyi kahveleri ve en sağlıklı olanları keşfederken bizim geriye doğru gidişimiz çok üzücü. Kahve deyince akla ilk gelen isim Türkiye değil artık.  Kahvenin dili İtalyanca olmuştur örneğin; Espresso, Latte, Machiatto gibi isimler İtalyancadır.  Bir Amerikan firması tüm dünyaya kahve servis ediyor. Bir İsviçre firması hazır kahve ile tüm dünyaya satış yapıyor. Sonuç olarak bizler tekrar kahve kültürümüze sahip çıkarak ve ünlü pratik zekâmızı kullanarak Türk Kahve sektörünü bir yerlere getirebiliriz.  En azından Türk Kahvesini hazırlarken en iyisini yapmaya çalışalım, yeniliklere açık olalım ve ne içtiğimizi bilelim. Yani Kolombiya kahvesini tek olarak bir deneyin, Yemen kahvesini bir tadın, Guatemala kahvesinin keyfini çıkartın. Yongacı’nın harika harmanını ya da “Tiryaki” versiyonunu bir yudumlayın. Bunlardan sonra bir karara vararak bilinçli bir şekilde sevdiğiniz tadı isteyin. Türk Kahvesini yeniden parlatacak olan şey sizin damak zevkinizin zenginleşmesi ile olacaktır. Yoksa uzun yıllarca içtiğimiz en kötü kahvelere alışkanlığımız yüzünden yeni nesil Türk Kahvesini bile Türkiye’den silebilir.

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir ?
Tarihi içeceğimiz; Türk Kahvesi.

Türk Kahvesi En İyi Nasıl PİŞİRİLİR ?

Türk Kahvesi nasıl pişirilir, nasıl kavrulur, suyu nasıl olmalıdır, nasıl içilmelidir, cezvesi nasıl olmalı ve nasıl sunulmalıdır. İşin uzmanı Yongacı Kahve sizin için anlatıyor.

Kahve Çekirdeği Seçimi

Türk Kahvesi için lezzet kahve çekirdeğini seçmekle başlar. Ya tek tür olarak ya da Yongacı’nın meşhur özel harmanını tercih edebilirsiniz.  Harmanların avantajı her türün iyi olduğu bir özellik sayesinde kahve keyfiniz mükemmelleşir.

TÜRK KahveSİ Kavurma

Kahveyi kavurmak özen ve bilgi isteyen bir iştir. Eskiden ninelerimizin kahve kavurma tavaları varmış. Tabii bu devirde buna vaktimiz yok hazır kavrulmuş alıyoruz. Yongacı Kahvesi üç kavurma seçeneğiyle kahve sevenleri memnun ediyor. Normal, Tiryaki ve Koyu Tiryaki olarak damak zevkinize uygun birini seçebilirsiniz.

Kahve Öğütme Dereceleri

Türk Kahvesi en ince (pudra gibi) öğütülen kahvedir. Öğütülme boyutu da kahvenin lezzetini etkiler. Eğer evde kendiniz öğütmüyorsanız dikkat etmeniz gereken şey öğütülmüş olarak aldığınız kahvenin günler hatta saatler içinde aromasını kaybetmeye başlamasından dolayı kısa sürede tüketmektir. Taze kahvenin aroması yoğun, köpüğü bol olur.

Kahve Cezvesi Nasıl Olmalı ?

Bakır cezve çabuk ısınıp, çabuk soğuduğu için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Çünkü kahvenin ne kadar piştiğini kontrol etmek gerekiyor. Yoksa çelik, cam, seramik cezveler olabilir alüminyum ve emaye asla kullanmayın. Bu lezzet için değil sağlığınız içindir. Özellikle beyin sağlığı için.

Kahvede Suyun Önemi

Su da çok önemli zira kahvenin büyük çoğunluğu sudan oluşur. Ph 7 olan sular tavsiye ediliyor. İyi bir içme suyu da kullanabilirsiniz. Su derken bazı fabrikasyon sular olmasın. Onların yerine normal şebeke sularını tercih edebilirsiniz.

İdeal Kahve Suyu Sıcaklığı Ne Olmalı ?

Suyun sıcaklığı da tam bir muamma olmuştur. Bazıları “En iyi” kahve tariflerinde ısrarla soğuk su kullanılırken. Başka bir grup ise sıcak su kullanmayı tavsiye ediyor. Sorunu şöyle çözüme kavuşturdum. Dünya Türk Kahvesi şampiyonlarının ortak kararları: Türk kahvesi çok ince olduğu için ateşe çok maruz kalması iyi değil. İstenmeyen yağları ve fazlaca kafeini ortaya çıkartıp kahveyi acılaştırır. Bu nedenle ısıtılmış su ile karıştırmak gerekiyor.

Türk Kahvesi Nasıl İçilir ?

Şekersiz içmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Şeker hem kahvenin aromasını bozuyor hem de sağlığa zararlı.  Birkaç kez şekersiz içerseniz umarım bir daha şekerli içmek istemezsiniz.

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı ?

Fincan ise dibi geniş ağzı dar olmalı. Nedeni Türk kahvesinin telveli olması. Telve bir an önce dibe çöküp ağza gelmesin diye. Fincanın soğuk olması da diğer ilginç bir detay yükselen kahvenin ıssının hızla düşmesi isteniyor. Çünkü kahvenin tadı en güzel 65 c derecede algılanıyor. Yani fincana konan kahve 1-2 dakika da orada dinlenmeli.

Kahve Nasıl Pişirilir ?

Önce ayrı bir bardak içine 9 gr kahve (tepeleme bir tatlı kaşığı) konur. Üzerine bir fincan ısıtılmış (65 c) su ilave edilir.  Biraz karıştırılır. Cezveye dikkatlice dökülür. Çünkü cezveye sıçrayan kahveler ocakta yanarak kahvenin tadını bozar. Kahve ocağında orta ateşte 2 dakika pişirilir. Pişirirken kesinlikle karıştırmayın kenarlara bulaşan kahve yanar. Bir de kahvenin tadını bozacak yağlar ortaya çıkabilir.

Bazılarımız bunca detayı gereksiz görebilir ancak unutmayın ki bir fincan içindeki kahve için küçük bir fark büyük bir etkiye neden olur. Ayrıca her şefin her ustanın her sanatçının bizlere muhteşem gelen eserlerindeki sır fark edilmeyecek kadar küçük detaylardır.  Bu detayları fark edebilseydik sanatçı ya da gurme olabilirdik.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın